Piotr Staszczak,
Prezes spółek Axians IT Services Poland
i Axians IT Solutions Poland

Szanowni Państwo,

Od ponad półtora miesiąca funkcjonujemy pod nową marką. W dniu 18 września firma S&T formalnie zmieniła nazwę. Wkraczamy tym samym w nowy etap rozwoju zainaugurowany transakcją sfinalizowaną pod koniec ubiegłego roku. Do tego momentu przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy.

Zakup spółek S&T w dziewięciu krajach Europy, w tym naszych polskich, był jedną z największych transakcji zakupu integratora w całej historii polskiego rynku informatycznego. Nowy właściciel, VINCI Energies, zwrócił uwagę m.in. na to, że przez ostatnią dekadę zwiększyliśmy naszą zyskowność dwudziestokrotnie, a obroty – ponad trzykrotnie. Na pokładzie mamy ponad pół tysiąca ekspertów, którzy specjalizują się w zasadzie we wszystkich zagadnieniach informatycznych i realizują projekty dla kluczowych organizacji z sektora publicznego oraz prywatnego. To wszystko przyciągnęło uwagę grupy VINCI i przyczyniło się do osiągnięcia wysokiej wyceny polskich spółek.

Akwizycja to naturalna kolej rzeczy w biznesie

Akwizycje są zarówno sposobem na pozyskanie kapitału w celu realizacji określonej strategii, jak i sposobem na szybkie zwiększenie udziału w rynku. VINCI Energies jako część grupy VINCI prowadzi swoją działalność w 57 krajach, zatrudnia ponad 85 tys. pracowników w 1 800 jednostkach biznesowych. Według zestawienia przygotowanego w 2019 r. przez Harvard Business Review, prezes grupy VINCI, Xavier Huillard znalazł się w gronie „Najskuteczniejszych Prezesów Świata”.

Grupa VINCI rozwija się zarówno organicznie, jak i poprzez różnorodne akwizycje. Axians, marka pod której szyldem grupa VINCI oferuje usługi IT, jest budowana od 2014 roku i zatrudnia 14 000 osób w 35 krajach, m.in. w Europie Zachodniej. W Polsce dotychczas spółki działające pod marką Axians koncentrowały się na rozwiązaniach w zakresie budowy i utrzymania infrastruktury telekomunikacyjnej. Akwizycja spółek S&T pozwoli VINCI Energies na silną obecność na rynku usług IT.

Nowe logo, ta sama jakość

Marka się zmienia, ale jakość usług świadczonych przez nas pozostaje niezmienna – a nawet wyższa dzięki możliwości skorzystania z globalnego know-how grupy VINCI. Łącząc międzynarodowe doświadczenia z naszą wiedzą na temat specyfiki funkcjonowania polskiego rynku, będziemy w stanie wzbogacić naszą ofertę, zachowując wysokie standardy pracy naszych konsultantek i konsultantów. A już teraz jesteśmy trzecim kluczowym dostawcą usług IT dla administracji publicznej oraz w czołówce dostawców dla różnorodnych branż sektora prywatnego.

Jestem przekonany, że wykorzystując międzynarodowy potencjał naszych właścicieli, możemy zaoferować Państwu jeszcze szerszy dostęp do najlepszych na świecie specjalistów rozwiązań informatycznych.

Od początku roku naszym głównym udziałowcem jest spółka VINCI Energies, należąca do Grupy VINCI – jednego z największych graczy w branży koncesji i budownictwa na świecie. Dzisiaj przybliżamy profil nowego właściciela S&T, który w Polsce ma aż 24 spółek.

VINCI jest globalnym podmiotem prowadzącym działalność w obszarze koncesji, energetyki, budownictwa i infrastruktury informatycznej. W ramach jej działania wyróżnia się sześć głównych obszarów działania – w obszarze działalności koncesyjnej główne podmioty to: VINCI Autoroutes, VINCI Airports, w obszarze realizacji kontraktów działają VINCI Construction, Eurovia i VINCI Energies.

Obecnie Grupa zatrudnia ponad 270 tys. pracowników w 3 200 spółkach działających w blisko 130 krajach. W 2022 roku odnotowała przychody na poziomie 61 675 mln EUR – więcej o wynikach finansowych Grupy przeczytasz tutaj.

Jaką pozycję ma VINCI na świecie?

Pozycja VINCI jest doceniana również przez obserwatorów rynkowych. W rankingu „Największych firm budowlanych na świecie” Grupa uplasowała się na 7. miejscu – pierwsze sześć przypadło chińskim koncernom. Co więcej, prezes VINCI Group, Xavier Huillard, znalazł się w gronie „Najskuteczniejszych prezesów świata” według zestawienia przygotowanego przez Harvard Business Review w 2019 roku.

W Polsce Grupa VINCI jest reprezentowana przez 24 spółki, które korzystają z międzynarodowych doświadczeń oraz stabilności i siły finansowej tego międzynarodowego koncernu.

Innymi słowy, Grupa dąży do tego, aby projekty, w które się angażuje, i sposób ich realizacji służyły przede wszystkim ludziom oraz środowisku naturalnemu. Odpowiedzialnie pełniąc rolę prywatnego partnera świadczącego wszechstronne usługi, koncern uczestniczy w budowie bardziej zrównoważonego świata. Służyć mają temu m.in. podjęte przez Grupę zobowiązania w zakresie odpowiedzialności środowiskowej (redukcja emisji o 40% między 2018 a 2030 rokiem) oraz solidarności społecznej (aktywne angażowanie się w lokalne społeczności w regionach, w których działają spółki).

Grupa VINCI w Polsce

W Polsce aktualnie VINCI Energies prowadzi działalność poprzez kilka firm dostarczających rozwiązania w ramach dwóch linii biznesowych – ICT oraz przemysł. To między innymi:

  • Axians Networks Poland – rynek telekomunikacyjny, m.in. kompleksowe wdrożenia najnowszych technologii oraz utrzymanie sieci teleinformatycznych, pomagające w optymalizacji wykorzystania istniejącej sieci i poprawie komfortu użytkownika przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów, a także usługi mobilne zewnętrzne i wewnętrzne, projetkowanie i wdrażanie systemów inteligentnego transportu.
  • ATEM–Polska – projektowanie i budowa obiektów radiowych, linii światłowodowych oraz elektroenergetycznych, infrastruktury teleinformatycznej oraz systemów niskoprądowych, takich jak alarmy, sygnalizacje przeciwpożarowe, kontrole dostępu czy telewizje przemysłowe.
  • Calanbau TPI – zabezpieczenia przeciwpożarowe.
  • Cegelec (pod marką Actemium) – usługi inżynieryjne dla przemysłu, m.in. utrzymanie ruchu, prace inżynierskie i instalacyjne, elektryczne i mechaniczne, transfery i relokacje maszyn i linii produkcyjnych, automatyka, efektywność energetyczna.
  • Actemium BEA Polska – usługi w zakresie elektrotechniki i automatyzacji w branży górnictwa odkrywkowego i energetycznej.
  • Tele Haus Serwis – usługi projektowania, utrzymania i rozbudowy sieci światłowodowych. Spółka dołączyła do Grupy VINCI Energies w 2022 roku. Nie podjęto jeszcze decyzji, czy będzie działać w Polsce pod marką Axians.
  • GK Sprinkler – montaż instalacji tryskaczowych, zraszaczowych i przeciwpożarowych, opracowywanie dokumentacji.
  • Omexom BEA Polska – usługi z obszaru infrastruktury energetycznej.
  • VINCI Facilities Polska – kompleksowa obsługa techniczna nieruchomości.

Inne funkcjonujące w Polsce spółki grupy VINCI to m.in. Warbud czy Eurovia Polska.

Czym jest spółka VINCI Energies?

Spółka VINCI Energies, należąca do Grupy VINCI, to 16,7 mld EUR przychodu w 2022 roku wygenerowanego przez 90 tys. pracowników w 57 krajach. Wyróżnia ona cztery główne linie biznesowe, z których każda działa pod swoją marką. Dla VINCI Energies ważne są dwa kierunki rozwoju: transformacja cyfrowa oraz energetyczna. Celem jest przyśpieszenie tempa zmian w otoczeniu, infrastrukturze czy mobilności, a także przyczynianie się do postępu społecznego poprzez działanie w sposób odpowiedzialny i solidarny.

Infrastruktura, energetyka i transport: Omexom (29% przychodu Grupy)

  • Infrastruktura transportowa, wyposażenie techniczne i systemy zarządzania,
  • Odnawialne źródła energii i magazynowanie,
  • Elektromobilność,

Zarządzanie obiektami: Vinci Facilities (28%)

  • Systemy elektryczne,
  • Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja,
  • Bezpieczeństwo pożarowe,
  • Monitoring wizyjny i kontrola dostępu,
  • Zarządzanie logistyką i usługami,

Przemysł: Actemium (25%)

  • Sterowanie procesami i automatyka,
  • Elektryczność i oprzyrządowanie,
  • Urządzenia mechaniczne i rurociągi,
  • Narzędzia procesowe,

ICT: Axians (18%)

  • Telekomunikacja i sieci firmowe,
  • Infrastruktura chmurowa i centra danych
  • Sieci biznesowe
  • Cyfrowe miejsca pracy,
  • Analiza danych i aplikacje biznesowe,
  • Cyberbezpieczeństwo.

Najważniejsze kontrakty wygrane w 2022 roku

VINCI Energies

  • Kontrakt EPC na dostawę energii elektrycznej dla terminalu operatora promowego w porcie w Rotterdamie;
  • Zarządzanie siecią transportu publicznego w Lizbonie, w tym inteligentnymi systemami biletowymi oraz wiodącą architekturą IoT (internet rzeczy), która pozwoli na zdalne sterowanie elementami sieci;
  • Budowa pod klucz kilku instalacji elektrycznych w Kuwejcie, stanowiących część projektu połączenia systemów energetycznych krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej i jego rozszerzenia na Irak;
  • Kontrakty na elektryfikację obszarów wiejskich w Rwandzie, finansowane przez Bank Światowy i Agence Française de Développement.

Cobra IS

  • Kontrakt na projekt i budowę pierwszego w Niemczech terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego (LNG) u ujścia Łaby na Morzu Północnym;
  • W Brazylii, oprócz wspomnianego wcześniej kontraktu PPP, kontrakt na zaprojektowanie i budowę 1.000 km linii przesyłowych wysokiego napięcia w stanie Minas Gerais;
  • Kontrakt na zaprojektowanie, budowę i instalację dwóch platform konwertorowych energii morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym dla Amprion Offshore, o łącznej mocy 2 GW, we współpracy z Siemens Energy.

W styczniu 2023 roku Cobra IS ogłosiła również, że wygrała kontrakt na zaprojektowanie, budowę i instalację dwóch kolejnych platform konwertorowych na Morzu Północnym o łącznej mocy 4 GW, również dla Amprion Offshore i we współpracy z Siemens Energy.

VINCI Construction

  • Kontrakt na budowę odcinka nowego metra Ontario Line w Toronto;
  • Kontrakt na roboty ziemne dla dużego osiedla nieruchomości na nowym nabrzeżu w Hong Kongu;
  • Kontrakt typu „zaprojektuj i zbuduj” dotyczący infrastruktury zaopatrzenia w wodę pitną w Ugandzie;
  • Budowa infrastruktury mobilności niezmotoryzowanej i odporności na klimat w porcie w Wellington.